Biorąc pod uwagę regulacje dotyczące rynku ubezpieczeniowego i rynków finansowych w Polsce, które zostały przyjęte w 2021 roku, wyraźnie widać rosnącą wagę, jaką Unia Europejska przykłada do zrównoważonego rozwoju.
Od 1 stycznia 2022 roku stosuje się, co do zasady, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z 18 czerwca 2020 roku w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje („taksonomia”). Rozporządzenie określa kryteria, w oparciu o które będzie można budować „zielone” produkty finansowe. Wprowadza również konieczność używania w informacjach o oferowanych produktach oznaczeń, które wskazują, czy mamy do czynienia z produktem uwzględniającym taksonomię, czy też nie. Ponadto przedsiębiorstwo podlegające obowiązkowi publikowania informacji niefinansowych będzie zawierać w swoim oświadczeniu na temat informacji niefinansowych lub w skonsolidowanym oświadczeniu na temat informacji niefinansowych informacje na temat tego, w jaki sposób i w jakim stopniu działalność tego przedsiębiorstwa jest związana z działalnością gospodarczą, która kwalifikuje się jako zrównoważona środowiskowo.
1 stycznia 2022 roku weszły w życie również akty delegowane do taksononomii:
2 sierpnia 2022 roku wchodzą natomiast w życie zmiany w:
Wśród regulacji krajowych, które będą miały wpływ na rynek ubezpieczeniowy, istotna jest zmiana Kodeksu cywilnego, która weszła w życie 19 września 2021 roku. Przewiduje ona możliwość przyznania zadośćuczynienia pieniężnego najbliższym członkom rodziny poszkodowanego, w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia jego ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, skutkującego niemożnością nawiązania lub kontynuowania więzi rodzinnej. Nowelizacja ma na celu, zgodnie z jej uzasadnieniem, usunąć rozbieżności w orzecznictwie sądowym w sprawach o zadośćuczynienie najbliższym członkom rodziny poszkodowanego za krzywdę w postaci zerwanej więzi rodzinnej. Przyjęte rozwiązanie ma zastosowanie również do zdarzeń powstałych przed wejściem w życie nowelizacji, co skutkować może dodatkowymi roszczeniami kierowanymi do zakładów ubezpieczeń przez najbliższych członków rodzin poszkodowanych.
Istotne zmiany dla kierowców przyniosła nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Wśród wprowadzonych zmian wymienić należy możliwość powiązania przez zakłady ubezpieczeń wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z rodzajem popełnionych przez kierowcę wykroczeń lub przestępstw stanowiących naruszenia przepisów ruchu drogowego oraz przypisanych im punktów karnych. Zmiana ta wejdzie w życie 16 czerwca 2022 roku i może, wraz z wyższymi stawkami mandatów, wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego a tym samym zmniejszenie wysokości odszkodowań wypłacanych przez zakłady ubezpieczeń. Natomiast 31 stycznia 2022 roku weszła w życie zmiana Prawa o ruchu drogowym przewidująca możliwość czasowego wycofania z ruchu uszkodzonego samochodu osobowego (na okres od 3 do 12 miesięcy). Zmiana ta może spowodować zwiększenie liczby wniosków o proporcjonalne obniżenie składki za ubezpieczenie OC za okres czasowego wycofania z ruchu uszkodzonego pojazdu.
5 października 2021 roku weszła w życie ustawa z 18 listopada 2020 roku o doręczeniach elektronicznych. Ma ona związek z postępującą informatyzacją, która obejmuje również wymianę korespondencji. Zgodnie z treścią wprowadzanych przepisów spółki z grupy PZU zobowiązane są do utworzenia adresu do doręczeń elektronicznych, który to adres zostanie wpisany do bazy adresów elektronicznych, prowadzonego przez ministra właściwego do spraw informatyzacji.
1 stycznia 2022 roku weszła w życie decyzja KNF z 15 lipca 2021 roku w przedmiocie zakazów wprowadzania do obrotu, dystrybucji i sprzedaży ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych – umów ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (interwencja produktowa). Decyzja ta wprowadziła m.in. zakaz wprowadzania do obrotu, dystrybucji i sprzedaży umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (umowy ubezpieczenia z UFK), dla których średni zwrot jest niższy niż 50% stopy procentowej dla określonego w decyzji okresu według odpowiedniej struktury terminowej stopy wolnej od ryzyka. Interwencja produktowa nie ma zastosowania do przystępowania do ubezpieczeń grupowych zawartych przed 1 stycznia 2022 roku oraz nie dotyczy Pracowniczych Planów Kapitałowych, Pracowniczych Programów Emerytalnych, Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, Indywidualnych Kont Emerytalnych.
Wybrane orzeczenia Sądu Najwyższego mające wpływ na działalność ubezpieczeniową
e-mail: IR@pzu.pl
Magdalena Komaracka, IR Director, tel. +48 (22) 582 22 93
Piotr Wiśniewski, IR Manager, tel. +48 (22) 582 26 23
Aleksandra Jakima-Moskwa, tel. +48 (22) 582 26 17
Piotr Wąsiewicz, tel. +48 (22) 582 41 95