zamknąć

Mapa nawigacji

Pobierz nasze dobre praktyki
Interaktywna nawigacja to narzędzie wykraczające poza standardową nawigację zintegrowanych treści (dostępną w górnej belce raportu). Nowe podejście pozwalana na poruszanie się w dwóch dodatkowych wymiarach biznesu Grupy PZU, tj.:
  • strategii (ubezpieczenia, zdrowie, inwestycje, finanse);
  • zrównoważonego rozwoju (sprzedaż, pracownicy, zaangażowanie społeczne, środowisko naturalne i etyka).
Wyżej wymienione obszary zostały dodatkowo uzupełnione o powiązane wskaźniki GRI, w ramach każdego wybranego zagadnienia.
Grupa PZU

Lista GRI

Lista GRI

Bezpośredni wpływ na środowisko

PZU Raport Roczny 2021 > Bezpośredni wpływ na środowisko
Facebook Twitter All
Ubezpieczenia
Zdrowie
Inwestycje
Bankowość
Najlepsze Praktyki
Polityka
Covid-19
Zintegrowana Nawigacja

 

Wyniki finansowe i dynamika ich przyrostu są oczywistymi kryteriami sukcesu biznesowego. Zmiana, której dokonujemy, polega na strategicznym awansie zrównoważonej ścieżki rozwoju naszej firmy. Wspieramy polską gospodarkę w zielonej transformacji energetycznej, tworząc w ten sposób lepszą i bezpieczniejszą przyszłość.
Joanna Gorczyca, Dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju, PZU i PZU Życie

Polityki Grupy PZU [UoR]

[GRI 103-2]

W raporcie The Global Risk Report 20221, zarówno na liście 10 najważniejszych ryzyk jak i o największym prawdopodobieństwie wystąpienia, wskazano aż 4 ryzyka środowiskowe. PZU zdaje sobie sprawę z ich wagi i podejmuje działania, które pozwolą im przeciwdziałać. W związku z tym, że największy wpływ firmy mają na swoją własną działalność, tak też pierwsze zobowiązania środowiskowe i klimatyczne PZU dotyczą ograniczenia negatywnego wpływu własnej działalności. Z pomiarów gazów cieplarnianych, które rozpoczęły się w 2020 wynika, że jednym z najistotniejszych ich źródeł w PZU jest energia elektryczna. Dlatego jednym ze zobowiązań Strategii ESG jest osiągnięcie do roku 2024 neutralności klimatycznej w działalności własnej. PZU zdecydowało się na zakupu większości energii ze źródeł odnawialnych, ograniczania pozostałych emisji a tam gdzie będzie to niemożliwe ich rekompensaty.

Ryzyko obszaru: Ryzyko reputacyjne i braku zgodności w związku z bezpośrednim wpływem na środowisko

Podejście do zarządzania: Grupa PZU monitoruje zużycie naturalnych (energia, paliwa, woda, papier) oraz podejmuje działania ograniczające zużycie. Został powołany Pełnomocnik Zarządu ds. Ochrony Środowiska podejmujący działania na rzecz redukcji bezpośredniego śladu środowiskowego Grupy PZU i zapewnienia zgodności z obowiązującymi przepisami.

Kluczowe polityki: Polityka środowiskowa Grupy PZU, Standard Zielone PZU

Kluczowym dokumentem w zakresie wpływu środowiskowego jest przyjęta w 2021 roku Polityka środowiskowa Grupy PZU. Dodatkowo od 2018 w organizacji funkcjonuje standard Grupy PZU „Zielone PZU”, który został wdrożony w celu prawnego i pełniejszego dbania o zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko w działalności bezpośredniej. Standard środowiskowy Grupy PZU określa kluczowe założenia podejścia zarządczego w kwestiach środowiskowych. Dokument ten odnosi się do zasad zrównoważonego rozwoju, przestrzegania wysokiego poziomu ochrony środowiska, stosowania zasady przezorności i przewidywania ewentualnych negatywnych skutków działań oraz partnerstwa – konieczności podejmowania przez wszystkie podmioty z Grupy PZU wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska.

Wdrożenie odpowiednich procedur i systemów zarządzania pozwala Grupie PZU spełniać wszystkie środowiskowe wymogi formalnoprawne. Spójność zarządzania obszarem ochrony środowiska w Grupie PZU zapewnia specjalnie powołany Pełnomocnik Zarządu ds. Ochrony Środowiska.

Wszystkie zagraniczne spółki ubezpieczeniowe wdrożyły Standard Grupy PZU „Zielone PZU” uwzględniając tym samym interesy publiczne oraz aspekty związane z ochroną środowiska w swoich strategiach działania. Posiadają także sformalizowane polityki środowiskowe opisujące zasady ochrony środowiska i określające ramy, w jakich każda z firm przestrzega tych zasad dzięki czemu osiąga wyznaczone cele. Wdrożyły także politykę dotyczącą zrównoważonego rozwoju Grupy PZU.

W centrach medycznych oddziału PZU Zdrowie POLMEDIC Radom został wdrożony i certyfikowany System Zarządzania Środowiskowego ISO 14001. Dodatkowo, wybrane spółki zależne i oddziały PZU Zdrowie wdrożyły i certyfikowały System Zarządzania Jakością ISO 9001:2015. We wszystkich centrach medycznych funkcjonuje procedura gospodarowania odpadami, która w szczególności określa zasady postępowania z niebezpiecznymi odpadami medycznymi.

W Grupie Pekao obowiązek dbałości o zasoby naturalne spoczywa na wszystkich pracownikach banku, dlatego też stosowne zapisy odnoszące się do poszanowania środowiska naturalnego zdefiniowano w „Kodeksie Postępowania Grupy Pekao”.

W Armaturze Kraków funkcjonuje kompleksowa „Polityka Jakości”, której zapisy uwzględniają również kwestie ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Strategia KFA na lata 2021-2025 uwzględnia cele środowiskowe. Działaniami wspierającymi ich realizacje są m.in. inwestycje w farmę fotowoltaiczną, wdrażanie innowacyjnych i ergonomicznych rozwiązań w produktach, jak wdrożona już bateria z funkcją filtracji wody oraz rozpoczęty projekt B+R, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 1.1. „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 1/1.1.1/2021 POIR Szybka Ścieżka, na stworzenie innowacyjnego i energooszczędnego grzejnika.

Oprócz wdrożonych dokumentów Grupa w codziennej działalności podejmuje działania na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu środowiskowego.

Bezpośredni ślad środowiskowy Grupy:

Bezpośredni ślad środowiskowy Grupy

Ekologiczny plan Biura Nieruchomości:

  • ograniczenie zużycia mediów;
  • prowadzenie racjonalnej gospodarki odpadami;
  • montaż klimatyzacji z ekologicznym czynnikiem chłodniczym;
  • preferowanie aspektów środowiskowych i społecznych przy wyborze powierzchni do najmu.

Działania w obszarze administracji służące ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko:

  • ograniczanie zużycia materiałów biurowych;
  • ograniczanie wytwarzania dokumentacji;
  • wtórne zagospodarowanie używanych składników majątku;
  • współpraca w zakresie utylizacji składników majątku z firmami, które spełniają najwyższe standardy w zakresie ochrony środowiska;
  • prowadzenie proekologicznych działań w polityce zarządzania flotą samochodową;
  • prowadzenie racjonalnej gospodarki odpadami;
  • prowadzenie akcji edukacyjnych wśród pracowników w zakresie zachowań proekologicznych.

Program ten jest formą środowiskowego systemu zarządzania polegającym na systematycznym wprowadzaniu proekologicznych rozwiązań w funkcjonowaniu Grupy PZU.

[GRI 307-1]

W 2021 roku w Grupie PZU nie odnotowano naruszeń prawa lub przepisów dotyczących ochrony środowiska i nie naliczono żadnych kar środowiskowych.


1 www3.weforum.org/docs/WEF_The_Global_Risks_Report_2022.pdf

Zużycie energii

Ślad węglowy Grupy Kapitałowej PZU

Zużycie surowców

Edukacja środowiskowa pracowników